يكشنبه, ۶ بهمن ۱۳۹۸

راهنمای انتخاب سایز لباس کودک

راهنمای انتخاب سایز لباس کودک

در خرید لباس نوزادان و کودکان نکات مورد توجه بسیاری وجود دارد که باید رعایت کرد. استانداردهای سایزبندی متنوع و رشد سریع کودک از مواد مهم در خرید لباس کودک می باشد. از مشکلات اساسی والدین در موقع خرید لباس کودک دانستن سایز دقیق آن ها است تا در موقع خرید از این بابت آسوده خاطر باشیم.

راهنمای انتخاب سایز لباس کودک

تعیین سایز لباس کودک

خرید لباس برای نوزاد و کودک از لذتبخش ترین لحظات زندگی هر پدر و مادری است ولی در عین حال دردسرهایی نیز به همراه دارد. زوج های جوانی که به تازگی صاحب فرزند شده اند احتمالا زیاد از سایز لباس کودک سر در نیاورند ولی با مطالعه مطالب ذکر شده در این مقاله حتما در این مورد نیز به اطلاعات خوبی دست خواهند یافت.


سایزوزنقد
4 سال16/8 - 18/6 (kg)96/5 - 104 (cm)
5 سال21 - 19 (kg)106 - 112 (cm)
6 سال21/4 - 24 (kg)114 - 119/5 (cm)
بعد از 6 سالگی24/5 - 26/3 (kg)122 - 129/5 (cm)

راهنمای انتخاب سایز لباس کودک
استانداردهای متفاوت برای سایزبندی

قبل از هر چیزی لازم است به این مورد توجه کنید که کودکان و نوزادان نیز همچون بزرگسالان سایزهای مختلفی دارند و همه لباس های نوزادان با سایز مشخصی تولید نمی شود. همینطور سایزبندی استاندارد هم مانند لباس بزرگترها برای عرضه لباس کودک وجود دارد که اغلب از آن مطلع نیستیم. در بازار لباس کودک با استانداردهای مختلفی روبرو می شوید بنابراین قبل از مراجعه جهت خرید لباس برای کودک و یا نوزاد خود حتما اطلاعات خود را در مورد استانداردهای گوناکون سایز بندی افزایش دهید.

راهنمای انتخاب سایز لباس کودک

دانستن اندازه دقیق کودک

حتما سایز نوزاد یا کودک خود را بدانید. در انتخاب اندازه مناسب برای خرید لباس کودک ضروری است سایزهای بدن کودکتان مانند دور کمر، قد و دور باسن را بدانید. و باید به این نکته توجه کنید که رشد بدنی در کودکان و نوزادن نسبت به بزرگسالان خیلی سریع تر است و در دخترها و پسران نیز متفاوت می باشد. بطور مثال وزن یک پسر 4 ماهه 6 کیلو و وزن دختر 4 ماهه 5 کیلوگرم است. امّا طراحان لباس کودک این مورد را در نظر نگرفته و موقع سایزبندی هر دو را به شکل یکسان انجام می دهند و شما باید در حین خرید لباس مناسب با سایز کودکتان را پیدا کنید.

راهنمای انتخاب سایز لباس کودک

سایز لباس نوزاد و کودک نوپا

لباس کودکان نوپا و نوزادان از اندازه های نرمال از پیش تعیین شده شروع می شود و تا سن 4 سالگی ادامه دارد و پس از آن همراه با رشد کودک با توجه به تفاوت های فردی کودکان متفاوت خواهد بود. زمان های بسیاری پیش می آید که سن کودک با سایز لباسی که توسط برندهای مختلف عرضه می شود همخوانی ندارد. بنابراین فقط لازم است وزن و قد کودک را بدانید و با توجه به آن برای او لباس انتخاب نمایید.

جدول سایزبندی لباس نوزاد و کودک

سایزقدوزن
نوزاد نارستا 41 (cm)

زیر 1/8 (kg)

نوزاد53 - 41 (cm)1/8 - 3/6 (kg)
3 ماهه61 - 55 (cm)4/1 - 5 (kg)
6 ماهه63/5 - 68/6 (cm)5/44 - 6/34 (kg)
9 ماهه71/1 - 73/7 (cm)6/8 - 8/2 (kg)
12 ماهه76/2 - 78/8 (cm)8/5 - 9/5 (kg)
18 ماهه81/3 - 83/8 (cm)9/5 - 10/4 (kg)
2 سال86/4 - 91/4 (cm)10/8 - 12/7 (kg)
3 سال93/9 - 99/06 (cm)13 - 14/5 (kg)


حق انتخاب سایز لباس در هنگام خرید لباس کودک

 از کلماتی که موقع خرید لباس کودک آن را می شنوید عبارت هایی شبیه به 6-9M یا 9M است. منظور از این دو عبارت این است که هر دو برای کودکان 9 ماهه مناسب می باشد. ولی در حالت اول نوزادان را براساس درشتی و ریزی هیکل در نظر گفته و علامت آن حاکی از آن است که این لباس را نوزادان 6 تا 9 ماه می توانند بپوشند. ولی مورد مهم این است که ممکن است تمایل داشته باشید در موقع خرید لباس کودک برای او لباسی گشاد و راحت تر تهیه کنید. پس می توانید لباسی مناسب 9 ماهگی او خریداری کره و در 6 ماهگی نیز استفاده نمایید.

راهنمای انتخاب سایز لباس کودک

سایز لباس کودکان بالای 6 سال

اغلب بعد از 6 سالگی لباس ها به دو بخش پسرانه و دخترانه تقسیم می گردند. در این بازه سنی وزن کودک اهمیت زیادی ندارد و سایزهای دیگری همچون قد در انتخاب اندازه لباس موثر هستند. در این میان برخی از برندها در طراحی لباس تمایزهایی پدید می آورند که کودکان لاغر و کشیده هم قادر به استفاده از آن باشند. اگر کودک شما از لحاظ قد و قواره از همسالانش متفاوت است می توانید برندی را برگزینید که سایزهای آن برای او مناسب باشد.

راهنمای انتخاب سایز لباس کودک

ملاحظات خرید لباس کودک و نوزاد

در این رده سنی قد کودکان از فاکتورهای ضروری و مهم است و کودکانی که قد بلندتری دارند به نسبت لاغرتر هستند و کودکانی که اضافه وزن دارند و از سن خود درشت تر بنظر می رسند، احتمالا از لحاظ قد و دور کمر دچار مشکل می شوند. در این مواقع بهتر است در صورتی که حضوری خرید می کنید لباس را تن کودک کنید تا از اندازه بودن آن مطمئن شوید و در صورت خرید اینترنتی لباس نوزاد و کودک حتما از سایزهای لباس اطمینان حاصل کنید.

 راهنمای انتخاب سایز لباس کودک

ثبت نظر